piątek, 20 września 2013

List otwarty Homo Homini


Homo Homini wystosowało list otwarty do OFBOR i PTBRiO:
w sprawie rozbieżności w badaniach sondażowych oraz ujednolicenia sposobu badania preferencji wyborczych
Czytamy tam m.in.
Odnoszę się  przede wszystkim do różnic w sondażach Centrum Badania Opinii Społecznej, Millward Brown i TNS Polska. CBOS pokazuję, że to Platforma Obywatelska cieszy się poparciem największego odsetka wyborców, co stoi w jawnej sprzeczności do wyników badań pozostałych ośrodków badania opinii w tym także kierowanego przeze mnie Instytutu Homo Homini. Jednocześnie TNS Polska dostarcza sondaże, w których, ze względu na sposób prezentacji, wyniki dla poszczególnych ugrupowań różnią się od siebie od paru do nawet dziesięciu punktów procentowych.
Rozumiem z tego, że "w sprawie rozbieżności" oznacza tyle, że "wam wychodzi inaczej niż nam". Zwrócenie uwagi na CBOS być może jest słuszne (muszą robić coś inaczej), chociaż z moich analiz wynika, że od kilku miesięcy w sondażach TNS również nie ma statystycznie istotnego lidera pomiędzy PiS, a PO.

Zgadzam się też z tym, że sposób prezentacji wyników wykonaniu TNS jest mylący. W miesiącu publikowane są dwa sondaże, z czego ten dla TVP nie ujawnia ile było niezdecydowanych osób, a jako podstawę liczenia procentów przyjmuje tylko zdecydowane osoby.

Dalej następują trzy całkiem rozsądne propozycje ujednolicenia sposobu prezentacji wyników i zadawania pytań. Można byłoby dodać jeszcze czwarty punkt, np. o tym, aby sondaż wyborczy był wykonywany jako samodzielne badanie, a nie dołączany do innego kwestionariusza po serii pytań sugerujących odpowiedź.

Idea jak najbardziej słuszna, pożyteczna i mam nadzieję, że OFBOR na to zareaguje.

Homo Homini nie należy do tej organizacji, więc mogą nie wiedzieć. Taka inicjatywa nie jest czymś nowym.

Przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi w domenie OFBOR powstał portal z ujednoliconymi wynikami, gdzie były umieszczone też informacje o metodologii. Tylko liczb pochodzących z Homo Homini wśród wyników tam nie ma. Byłoby dobrze, gdyby tym razem się w takim miejscu znalazły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz