wtorek, 9 lipca 2013

Homo Homini - oj nieładnie

Taką wiadomość przeoczyłem! Wirtualna Polska podała:

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, trzecie miejsce pod względem popularności wśród polskich partii politycznych zajmują obecnie Republikanie Przemysława Wiplera. W opinii dr. Norberta Maliszewskiego, specjalisty ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Warszawskiego, wysokie poparcie to efekt triku sondażowego - zadania pytania sugerującego odpowiedź, ale również wyraz niechęci wyborców wobec obecnej sceny politycznej.

Nie będę cytował pozostałej części, ale moim zdaniem taki wynik to przede wszystkim wynik triku w układaniu ankiety i treści pytań. Nie jest łatwo ułożyć ankietę (nawet krótką), tak aby uniknąć sugerowania respondentom odpowiedzi, choćby i nieświadomego i niezamierzonego. Są na ten temat całe książki. Nie mam wątpliwości, że w tym wypadku to było świadome, zamierzone, nieetyczne i wykonane przez kogoś, kto takie książki przeczytał i zrobił to z pełną premedytacją. 

Republikanie wydali oświadczenie, z którego wynika, że sami odpowiadają za treść pytań, nigdy ich nie ukrywali, a ważniejsze od pytania o preferencje wyborczych były wcześniejsze pytania o zagadnienia programowe. 
No i fajnie, ale w towarzystwie takich pytań to jedno pytanie o preferencje wyborcze w ogóle nie powinno się znaleźć na ankiecie, a już na pewno nie jako ostatnie.

Homo Homini też wydało oświadczenie. Powinni się wstydzić, że zgodzili się to przeprowadzić.

Nie rozumiem jednak też drugiej rzeczy - nie widziałem wyniku takiego sondażu. W okolicy 25. czerwca pojawiły sie dwa wyniki z Homo Homini: sondaż dla Rzeczpospolitej (z dokładnymi wynikami - za co mogłem ich z czystym sumieniem pochwalić) oraz dla Wirtualnej Polski.

W żadnym nie ma ugrupowania o nazwie Republikanie.

Gdzie znaleźć takie informacje?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz