czwartek, 14 listopada 2013

Trendy

Już kilka razy wklejałem robocze wykresy z historycznymi danymi. Zebrałem wyniki 338 sondaży od połowy lipca 2010 do dziś. Przedstawię je tutaj jako serię wykresów.

Dane są ujednolicone i sprowadzone do odsetka zdecydowanych wyborców. Są więc to liczby porównywalne z rzeczywistym wynikiem wyborów z października 2011.

Na każdym z wykresów chmura kolorowych punktów to wyniki pojedynczych sondaży z poszczególnych pracowni. Szara pozioma linia to wynik z ostatnich wyborów na Sejm, szara pionowa linia to data tych wyborów, a pozioma turkusowa linia to 5% próg wyborczy.

Czarna linia to pewnego rodzaju uśrednienie, które ma wygładzić dane i zobrazować trend. Ta linia nie może jednak służyć do prognoz, ponieważ do znalezienia jej poziomu w każdym punkcie brane są wartości z całego otoczenia danego punktu - również z przyszłości.

Najpierw ogólny obraz do porównania:
Teraz poszczególne partie.

PO

PO w stałym trendzie spadkowym. Rok temu, w okolicy końca października 2012 była próba zmiany trendu (wyhamowanie spadków i lokalne maksimum), ale od tamtego czasu widzimy stały spadek.

PiS

Tutaj sytuacja jest zupełnie odwrotna. Lokalne minimum notowań widać w na początku 2012r, ale niedługo potem nastąpiło odbicie i tamtej pory notowania PiS niezmiennie rosną.

SLD

SLD w najtrudniejszej sytuacji było po wyborach, najniższe notowania wypadły w na początku 2012r. (podobnie, jak dla PiS). Obecnie wydaje się być w powolnym trendzie wzrostowym.

Ruch Palikota / Twój Ruch

Widać jak wielkie nadzieje i oczekiwania wzbudziła ta inicjatywa w 2011r - aż do najwyższych notowań w czerwcu 2012. Widać też, jak potem przyszło pewne rozczarowanie i Twój Ruch obecnie stacza się po równi pochyłej.

PSL

Ten wykres najlepiej obrazuje problemy pracowni w wykonywaniu sondaży. Nikt nie potrafi dobrze oszacować wyniku PSL. W sondażach PSL jest konsekwentnie niedoszacowany. Nawet tuż przed wyborami rozrzut w wynikach sondaży był bardzo duży.

PJN

PJN powoli sobie więdnie, nigdy nie było rewelacyjnie, nigdy nie było nawet dobrze.

KNP

KNP jest w trendzie wzrostowym, a do progu wyborczego brakuje coraz mniej. Sytuacja wydaje się odwrotna do PSL i wygląda jakby KNP był systematycznie przeszacowany w stosunku do jego wyborczego wyniku.

SP

Wykres ma kształt nieco podobny do rezultatu Ruchu Palikota. Komuś rozbudzono nadzieje, które potem zostały zawiedzione, a obecnie panuje marazm.

5 komentarzy:

 1. Dzięki za wstawienie. Skok poparcia w górę dla KNP cieszy niezmiernie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zestawienie, za kilka miesięcy liczę na podobne, wraz z nowymi sondażami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję. Tak, te wykresy na pewno jeszcze się pojawią i na pewno nie ma sensu robić tego częściej niż co 3-4 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie na początku maja. Tymczasem można spoglądać na krzywe z wyniku modelu - powstają na tej samej bazie danych, ale mają usunięty wpływ sondażowni.

   Usuń