niedziela, 2 marca 2014

Trendy (2)

Przyszła pora na kolejny wpis o trendach. Poprzednią analizę przedstawiłem w połowie listopada, a następna pojawi się w maju.

Zebrałem wyniki 381 sondaży od połowy lipca 2010 do końca lutego 2014. Przedstawię je tutaj jako serię wykresów.

Dane są ujednolicone i sprowadzone do odsetka zdecydowanych wyborców. Są więc to liczby porównywalne z rzeczywistym wynikiem wyborów z października 2011.

Na każdym z wykresów chmura kolorowych punktów to wyniki pojedynczych sondaży z poszczególnych pracowni. Szara pozioma linia to wynik z ostatnich wyborów na Sejm, szara pionowa linia to data tych wyborów, a pozioma turkusowa linia to 5% próg wyborczy.

Czarna linia to pewnego rodzaju uśrednienie, które ma wygładzić dane i zobrazować trend. Ta linia nie może jednak służyć do prognoz, ponieważ do znalezienia jej poziomu w każdym punkcie brane są wartości z całego otoczenia danego punktu - również z przyszłości.

Najpierw ogólny obraz:
Teraz poszczególne partie.

PO

PO jest w stałym trendzie spadkowym, który nieco wyhamował, ale kierunek pozostaje bez zmian.

PiS

Notowania PiS rosły do początku 2014 roku, obecnie pojawił się trend boczny i marazm.

SLD

Notowania SLD pewnie rosły do końcówki 2013 roku, a teraz wygląda to na powolny spadek albo trend boczny. Również marazm.

Twój Ruch / Ruch Palikota

Tutaj bez zmian od listopada - po wielkiej wyborczej wygranej w 2010 poparcie dla TR spada i spada.

PSL

Nadal podtrzymuję swoje zdanie, że bez żadnej korekty wyników nikt nie potrafi podać prawidłowo wyniku PSL. Sondażowe poparcie dla tej partii jest systematycznie zaniżone.

KNP

Najczęściej pod progiem wyborczym, ale trend jest ciągle rosnący. Porównując wyniki sondaży z rezultatem wyborczym widać, że poparcie dla KNP jest systematycznie zawyżone w sondażach.

SP

Tutaj bez zmian - podobnie, jak w przypadku TR, po rozbudzonych początkowo nadziejach pozostaje powolny spadek poparcia.

PR

Na koniec najnowszy gracz: Polska Razem. Jeśli tak dalej pójdzie, to ugrupowanie graczem długo nie pozostanie. To ten sam wzór, jaki widać w wykresach TR oraz SP.

7 komentarzy:

 1. "Najczęściej pod progiem wyborczym, ale trend jest ciągle rosnący. Porównując wyniki sondaży z rezultatem wyborczym widać, że poparcie dla KNP jest systematycznie zawyżone w sondażach."

  KNP do tej pory bralo udzial w jednych wyborach do sejmu. W tamtym czasie nie udalo sie z roznych wzgledow zarejestrowac jej w calym kraju.
  Nie wiem czy wyniki w sondazach sa aktualnie zawyzone czy nie. Dziwie sie jedynie w jaki sposob mogl Pan wyciagnac takowy wniosek na podstawie porownania aktualnych wynikow sondazowych z owczesnym wynikiem wyborczym. Co ma piernik do wiatraka? :-S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwalono KNP część podpisów, dlatego wystartowało w połowie okręgów, stąd wynik chyba z z 2% w ostatnich wyborach
   Wyszłoby około 4-6% gdyby startowali w całym kraju

   Usuń
  2. W wyborach w październiku 2011 KNP uzyskało 1,06% głosów. Komitet zarejestrowany był w 21 z 41 okręgów.

   Nie zajmuję się tu gdybaniem, ale załóżmy, że ze wszystkich okręgów uzyskaliby dwa razy więcej głosów: 2,06% - to nadal mniej niż w sondażach sprzed tych wyborów, gdzie poparcie (po korekcie na niezdecydowanych) sięgało 3-4%.

   http://wybory2011.pkw.gov.pl/wsw/pl/000000.html

   Usuń
  3. Tylko 1? no to faktycznie mało :/
   W takim razie masz rację, ja zakładam, że wynika to z tego, że wyborcy widząc, że zarejestrowani są tylko w połowie okręgów, zrezygnowali z poparcia. Mam nadzieję, że tym razem będzie lepiej ;) Dzięki za dobrą robotę z tymi sondażami.

   Usuń
  4. Gdzie sięgało 3-4%? Na wykresie widać wyraźnie, że w dniu wyborów linia przecina ok 2% I to się zgadza, po ekstrapolacji wyników z okręgów gdzie nie startowali wychodzi ok 2,1% poparcie.

   Usuń
  5. W dniu ostatnich wyborów do Sejmu uśrednione poparcie (LOESS jak u Pana) sięgało 2%, natomiast przy poprzednich wyborach do PE było w okolicach 1.8%, przy wyniku w wyborach lepszym o 1/3. Teza, że "porównując wyniki sondaży z rezultatem wyborczym widać, że poparcie dla KNP jest systematycznie zawyżone" jest chybiona. Dane, na których bazuję są widoczne tutaj: http://korwinnadzis.pl/poparcie/

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń