środa, 7 stycznia 2015

Trendy (6)

Zgodnie z obietnicą przedstawiam kolejny post z wykresami trendów sondażowych dla każdej z partii. Następny taki post pojawi się za trzy miesiące - na koniec marca. Wkrótce umieszczę też analizę obciążenia wyników poszczególnych partii i pracowni.

Liczyłem na to, ze GFK pokaże wyniki grudniowego sondażu przed Sylwestrem, ale się nie doczekałem.

Zebrałem wyniki 476 sondaży od połowy lipca 2010 do końca grudnia 2014. Przedstawię je tutaj jako serię wykresów.

Dane są ujednolicone i sprowadzone do odsetka zdecydowanych wyborców. Są więc to liczby porównywalne z rzeczywistym wynikiem wyborów z października 2011.

Na każdym z wykresów chmura kolorowych punktów to wyniki pojedynczych sondaży z poszczególnych pracowni. Szara pozioma linia to wynik z ostatnich wyborów na Sejm, szara pionowa linia to data tych wyborów, a pozioma turkusowa linia to 5% próg wyborczy.

Czarna linia to pewnego rodzaju uśrednienie, które ma wygładzić dane i zobrazować trend. Ta linia nie może jednak służyć do prognoz, ponieważ do znalezienia jej poziomu w każdym punkcie brane są wartości z całego otoczenia danego punktu - również z przyszłości.

Najpierw ogólny obraz:

Wartość dla PiS to suma poparcia PiS, Polski Razem oraz Solidarnej Polski.

Następnie zbliżenia na poszczególne partie.PO

Trwa wybicie zapoczątkowane równo rok temu - na początku 2014.

PiS

(czyli PiS+SP+PR)
PiS osiągnął swoje lokalne maksimum jesienią 2013 i od tamtej pory nie jest w stanie poszerzyć grona swoich zwolenników, a wręcz przeciwnie.

SLD

Notowania SLD są coraz niższe i żadne działania póki co tego nie zmieniają.

Twój Ruch / Ruch Palikota

I to by było na tyle.

PSL

Stabilne poparcie dla PSL nagle zmieniło się w trend wzrostowy. Ciekawe.

KNP


Notowania KNP w 2013 i przez część 2014 rosły bardzo szybko, po czym trafiły na barierę. Zobaczymy, co będzie się dalej działo.


4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy wpis! Niestety nie mogę znaleźć do Ciebie kontaktu w związku z tym pozwalam sobie w tym miejscu do Ciebie napisać. W Poznaniu, co pewien czas, organizujemy spotkania użytkowników R (PAZUR) - najbliższe odbędzie się zapewne w styczniu, a kolejne w lutym. W związku z tym chciałbym zapytać czy byłbyś zainteresowany udziałem w takim spotkaniu oraz zaprezentowaniem swojego modelu oraz pakietów, które wykorzystujesz? Będę wdzięczny za kontakt (proszę wyślij wiadomość na pazur (na) konf (kropka) ue (kropka) poznan (kropka) pl)!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomys :) Zgodnie z centralnym twierdzeniem granicznym , można powiedzieć, że jesteś najtrafniejszą agencją badawczą w PL :)

  www.metodolog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra robota!.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe. bardzo prosze o dalsze analizowanie wynikow, bo moga one miec wartosc dowodu na falszowanie wyborow albo sondazy.

  jako sugestie, polecam ten wpis dotyczacy ostatnich wyborow prezydenckich w rosji:

  http://wtemaciemaci.salon24.pl/373160,krzywa-gaussa-a-krzywy-ryj

  OdpowiedzUsuń