sobota, 22 marca 2014

Sondaż GFK 2014-03-09

Dziś pojawiły się wyniki sondażu GFK. Ta firma rewelacyjnie opisuje wyniki swoich badań preferencji wyborczych - gorąco zachęcam do wejścia w ten link i porównania ilości i precyzji informacji z typową prasową notatką.

Jednocześnie te badania używają metodologii, z którą nie mogę się do końca zgodzić. Mianowicie osobom niezdecydowanym (w tym badaniu to 20% próby) preferencje są przypisywane na podstawie pewnych ich cech:
Rozkład głosów oddanych na partie dla osób niezdecydowanych, rejestrowany w pytaniu o preferowaną partię, został zaimputowany (odtworzony) za pomocą wielomianowego modelu regresji logistycznej, oszacowanego w oparciu o szczegółowe cechy społeczno-demograficzne badanego respondenta
Wolałbym, gdyby prezentowano "surowe" wyniki, a rezultat z imputacją był przedstawiany jako uzupełnienie raportu. Zwłaszcza, gdy niemal dwóm procentom z nich model przypisuje poparcie "Samoobrony".

Wynik mojej analizy:

Kluczowe informacje:

 • PiS przed PO na 63%
 • PiS, PO, SLD na pewno w Sejmie
 • PSL prawie na pewno w Sejmie, na pewno z wynikiem lepszym od TR
 • pozostałe ugrupowania mają mniej niż jedną szansę na sto na pokonanie progu wyborczego
Zebrałem też dane z poprzednich sondaży GFK. Porównania niżej należy traktować poglądowo, ponieważ w marcu zmieniła się podstawa liczenia procentów - od teraz uwzględnia opcję "inna partia".

Porównanie z sondażem z lutego:
oraz z badaniem styczniowym:

A tak zmieniała się relacja pomiędzy PiS, a PO według GFK w ostatnich trzech miesiącach:
Dokładniej:
Kluczowe obserwacje:
 • na 95% w najnowszym badaniu GFK różnica pomiędzy PiS, a PO wynosi od 5 punktów przewagi PO do 8 punktów przewagi PiS
 • również w styczniu nie było zdecydowanego (z 95% pewnością) lidera

4 komentarze:

 1. GfK przyporządkowuje tych niezdecydowanych chyba tak, jak to zrobił TNS Polska w prognozie wyborczej z 7.10.2011, która praktycznie odzwierciedlała wyniki wyborów z dokładnością do miejsca po przecinku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do autora bloga - czy nie lepiej odrzucać takie ankiety, z dziwaczną metodologią?

  Większość z nich zakłada frekwencję na poziomie min. 40%, a przecież ta frekwencja od lat, w wyborach do europarlamentu - była na poziomie ok 20-25%

  OdpowiedzUsuń
 4. są nowe wyniki CBOSu i Homo Homini z wczoraj

  OdpowiedzUsuń