sobota, 5 października 2013

Referendum w Warszawie - TNS 2013-09-26

Nie wiem dlaczego dopiero dziś GW opublikowała wyniki sondażu TNS dotyczącego referendum w Warszawie. Sondaż był przeprowadzony 26-27. września, czyli w tym samym czasie, co sondaż MillwardBrown, na próbie 1000 dorosłych osób mieszkających w Warszawie.

Wyników zamiarów osób deklarujących głosowanie nie będę komentował, przewaga tych, którzy chcą odwołania pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz znacznie wykracza poza poziom błędu statystycznego.

Jedyne więc, co warto obserwować, to wyniki dotyczące frekwencji. Tylko z tego powodu ciekawy jestem, jaki będzie faktyczny wynik, bo prognoza frekwencji najsłabiej się udaje.

Aby wynik referendum był ważny, do głosowania musi pójść co najmniej 29,17% uprawnionych. Zobaczmy na ile jest to prawdopodobne zgodnie z wynikami tego sondażu:

  • jeśli do urn pójdą tylko ci, którzy deklarują zdecydowany udział w referendum, to jest 1,2% szans na to, że będzie ono ważne
  • jeśli do urn pójdą zarówno ci, którzy deklarują "zdecydowanie tak" oraz "raczej tak", to wynik na pewno będzie ważny
W poprzednim wpisie wspomniałem o bukmacherach. Firma STS oferuje nadal niezmieniony kurs 2,25 na to, że referendum będzie ważne wobec kursu 1,5 na zdarzenie przeciwne. Zatem według nich szanse na ważność referendum wynoszą 40%. 

Kilka dni temu sprawdziłem też stronę firmy Fortuna. Oferowany tam kurs na identyczny zakład był wyższy, co oznacza to niższe prawdopodobieństwo. Obecnie ten zakład znikł i pozostał już tylko zakład o wynik niezależnie od frekwencji.

O Fortunie i zakładach na referendum napisano w Parkiecie. Podano tam:
Gracze Fortuny typowali też frekwencję. 54 proc. osób uważa, że referendum osiągnie wymaganą frekwencję, a pozostałe 46 proc. jest przeciwnego zdania.
Z  punktu widzenia bukmachera znacznie ważniejsza jest wartość postawionych zakładów i potencjalnych wypłat niż sama liczba zakładających się osób. Zadaniem bukmachera jest tak równoważyć kursy, aby wyjść na swoje.
Kurs w STS nie zmienił się po ujawnieniu wyników nowego sondażu, podejrzewam więc, że ten zakład jest bardzo mało popularny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz