czwartek, 1 sierpnia 2013

Agregacja sondaży z lipca

Pora na podsumowanie lipca.

W skład analizy weszły sondaże TNS, TNS dla TVP, CBOS, ewybory.eu oraz Homo Homini dla Rzeczpospolitej. W przypadku tego ostatniego wziąłem dane z najnowszego sondażu.
Odrzuciłem wyniki z SMG/KRC oraz Homo Homini dla Wirtualnej Polski - brak kilku mniejszych partii spowodowałby, w przyjętej metodologii, konieczność ograniczenia się tylko do największych ugrupowań.

Oszacowana frekwencja pochodzi z wyników sondażu TNS (57%) oraz CBOS (59%). Ten drugi wynik z braku nowszych danych jest przyjęty w pozostałych sondażach.

Ewybory.eu nie podaje frekwencji, ich próba została więc sztucznie powiększona o niegłosujących tak, aby móc przyjąć 59% frekwencję.

Kluczowe informacje:

  • PiS przed PO na 100%
  • SLD przed Ruchem Palikota
  • Ruch Palikota na pewno w Sejmie, na pewno lepiej niż PSL
  • pozostali poza parlamentem

Na koniec jeszcze wykres ze sprawdzeniem wielkości przewagi PiS nad PO w lipcu:

Różnica jest istotnie większa od zera, średnio wyniosła 4 punkty procentowe, a przedział, w którym jest 95% masy prawdopodobieństwa rozciąga się od 1% do niemal 7%.


2 komentarze:

  1. Przydalaby sie rowniez agregacja sondazy wzgledem ich tworcow w srednim i dlugim okresie czasu. Wtedy mozna by zobaczyc jak daleko od sredniej są poszczegolne firmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, planuję coś takiego, jak analizę regresji ze względu na autora sondażu, ale wymaga to trochę większej liczby obserwacji. Zbieram dane na bieżąco od maja i sukcesywnie uzupełniam je wstecz.

    OdpowiedzUsuń