wtorek, 13 sierpnia 2013

Sondaż CBOS 2013-08-13

Wyniki sondażu CBOS, po których na forach się zagotowało, a głupoty były wypisywane nie tylko przez forumowiczów. Na takie punkty zwrotne liczyłem uruchamiając ten blog. Przyszło mi na nie trochę czekać.

CBOS wykonał badanie na próbie 904 osób w pierwszej połowie sierpnia. Tak długi czas sugeruje, że był to projekt wykonywany przez ankieterów, a nie badanie telefoniczne.

Frekwencja wyniosłaby 52%.
Pierwsze, co się rzuca w oczy, to pierwsze miejsce PO. Ostatni raz widzieliśmy to na początku maja, w wynikach sondażu Homo Homini dla Wirtualnej Polski.

Zobaczmy, na ile taki wynik jest wiarygodny.

Kluczowe informacje:

 • PiS przed PO na 62%
 • SLD na pewno w Sejmie
 • PSL weszłoby do parlamentu na 53%
 • a pozostali są poniżej progu wyborczego
Zobaczmy, jak wygląda porównanie z sondażem sprzed miesiąca:
Żadna ze zmian nie jest statystycznie istotna. Przejście PO na pierwsze miejsce wygląda na raczej spowodowane spadkiem poparcia dla PiS niż wzrostem Platformy.

Spójrzmy na porównanie z sondażem sprzed dwóch miesięcy:
Tutaj również żadna ze zmian nie jest istotna, jednak relacja pomiędzy liderami wygląda podobnie: większa strata PiS niż zysk PO.

Przyjrzyjmy się dokładnie tej relacji pomiędzy PiS a PO. W wynikach poprzednich sondaży CBOS nie było takich wykresów, ponieważ nie wypracowałem jeszcze metodologii.
Na wykresie pudełkowym mamy wyraźny trend. Różnica pomiędzy partiami nie jest duża, nie jest oddalona od zera, ale kierunek jej zmiany jest niezmienny - na korzyść PO.

Na kolejnym wykresie możemy sprawdzić dokładne wartości:
Kluczowe informacje:
 • różnica w poparciu PiS i PO na 95% wynosi od 7-punktowej przewagi PO do 5-punktowej przewagi PiS
 • jest wyraźny trend na korzyść PO
 • to, co dla mniej jest tutaj najbardziej uderzające: według wyników CBOS od 3 miesięcy ani razu nie można było być na 95% pewnym, że PiS faktycznie jest liderem
CBOS podkreśla, że w sierpniu zanotowano niewielki spadek notowań PiS, co okazało się wystarczające do zmiany lidera. Według twórców sondażu, może to świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do "stanu chwiejnej równowagi" niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.
W świetle tego, co wyżej napisałem trudno się z tym nie zgodzić, chociaż mam wrażenie, że autorzy komentarza są ostrożni, bo mieli dość wątłe uzasadnienie tego zdania. Tym bardziej, że ich kolejne stwierdzenie:
Według autorów badania takie notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek "nietypowej" wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.
... to jest czysta spekulacja.

4 komentarze:

 1. Zapomniałeś o najważniejszym - kto nadzoruje CBOS i kto finansuje tą fundację.
  Bez trudu znajdziesz te informacje na wiki

  OdpowiedzUsuń
 2. O statusie prawnym CBOS nikt nie wspominał przez ostatnie cztery miesiące, gdy inna partia była pokazywana z najwyższym słupkiem.

  Nie, to nie jest najważniejsze i o niczym nie zapomniałem.

  Informacja o historii założenia i statusie prawnym CBOS jest prawdziwa. Jednak do sugestii, do których zmierzasz linkuję na samej górze w okolicy słowa "głupoty".

  OdpowiedzUsuń
 3. Bzdury... Dlaczego w takim razie we wszystkich pozostałych sondażowniach PiS ma ok. 10% przewagi nad PO? Oczekiwałem niezależnej analizy tego "dziwnego" sondażu, ale widzę, że za dużo wymagam po tym blogu. Nie obchodzą mnie poglądy analizującego, ale przebija tutaj "uwielbienie" dla partii władzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blog jest m.in. o tym, żeby samodzielnie myśleć krytycznie i nie wierzyć ani w bezwzględne liczby pozbawione słupków błędów (pańskie 10%), ani w pojedyncze obserwacje (jeden sondaż CBOS z przewagą PO).

   Usuń