środa, 18 grudnia 2013

Sondaż TNS dla TVP Info 2013-12-17

Trwa wyścig na opublikowanie wszystkich wyników przed przerwą świąteczną. W międzyczasie pojawiły się też sondaże Estymatora dla Newsweeka oraz Homo Homini dla Super Expressu. Nie będę już ich tutaj osobno analizował, jednak znajdują się w mojej bazie danych do modelu nr 1.

Kolejny wynik to sondaż TNS dla TVP Info. Badanie wykonano w dniach 13-16. grudnia, na próbie... no właśnie: w podanym linku według infografiki na 2000 osób, a według opisu na 1498 ankietowanych. Frekwencji nie znamy, ale pytanie o udział w wyborach padło, bo podstawą liczenia procentów są tylko osoby, które chcą iść głosować.


Warto zwrócić uwagę, że TNS zmienił metodologię - we wcześniejszych sondażach dla TVP nie ujawniano liczby niezdecydowanych osób. I bardzo dobrze, że tak się stało. Dzięki temu w dwóch następujących po sobie sondażach TNS nie będzie aż tak diametralnej różnicy wartości.

To był jeden z punktów, na które zwracał uwagę szef Homo Homini w swoim otwartym liście z września.

Wynik mojej analizy. Na jej potrzeby przyjąłem frekwencję 54%.
Kluczowe informacje:

  • PiS przed PO na 88%
  • PO na pewno przed SLD, SLD na pewno w Sejmie
  • Polska Razem (Gowina) oraz Twój Ruch (Palikota) mają 47% szans na wejście do Sejmu i 48% na wynik lepszy jedno od drugiego
  • Polska Razem (Gowina) oraz Twój Ruch (Palikota) mają 81% szans na wynik lepszy od PSL
  • PSL wejdzie do Sejmu z 7% prawdopodobieństwem, na 84% z wynikiem lepszym od SP
Porównanie z poprzednim sondażem:
Dwie główne partie tracą.
Porównanie z wcześniejszym, kontrowersyjnym (PO było liderem) sondażem:


Tutaj istotny spadek PO nie powinien dziwić - wynik z końca października to była anomalia nie potwierdzona przez inne pracownie.

Spójrzmy jeszcze, jak zmieniała się relacja pomiędzy PO oraz PiS w ostatnich trzech miesiącach:
Węższe pudełko w najnowszym sondażu to efekt dwa razy większej próby - w związku z tym mamy większą pewność co do tego, gdzie jest wynik.
Kluczowe informacje:

  • Nie ma pewności co do tego, która z partii jest liderem najnowszego sondażu. Z 95% pewnością można powiedzieć, że różnica pomiędzy PiS a PO jest gdzieś pomiędzy 2 punktami przewagi PO, a 8 punktami przewagi PiS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz