sobota, 1 sierpnia 2015

Wybory prezydenckie - pierwsza i druga tura oraz co zrobili wyborcy Kukiza

Podałem już tutaj osobno analizy wyników pierwszej oraz drugiej tury wyborów prezydenckich na poziomie wszystkich 27586 lokali wyborczych.

Nie było trudne połączyć wyniki obu głosowań i zobaczyć co ciekawego da się znaleźć po skrzyżowaniu tych danych.

Na przykład spróbować dowiedzieć się, co w drugiej turze zrobili wyborcy Pawła Kukiza? Sondaż MillwardBrown sugerował, że 63% z nich pójdzie zagłosować na Komorowskiego.

Zobaczmy najpierw, jak rywale poradzili sobie w drugiej turze.
Obie chmury punktów są nad przekątną - oczywiście poparcie dla obu kandydatów w drugiej turze było większe niż w pierwszej. Jednak niebieska chmura jest wyżej niż pomarańczowa - Andrzej Duda zyskał więcej w drugiej turze.

Dla każdego lokalu wyborczego znam liczbę głosów z pierwszej i z drugiej tury. Znam liczbę uprawnionych i frekwencję.

Czy na tej podstawie mogę powiedzieć jak wyborcy Pawła Kukiza zagłosowali w drugiej turze?

W jednym lokalu oczywiście nie.

Ale można to oszacować na danych z wyższego poziomu - na poziomie województw i całego kraju.

Używam w tym celu następującej metody opracowanej przez prof. Ioannisa Andreadisa (Andreadis, I. and Chadjipadelis, T. (2009). A method for the estimation of voter transition rates. Journal of Elections, Public Opinion and Parties 19(2):203-218 http://doi.org/10.1080/17457280902799089)

Doszedłem do następujących wyników:Na obu wykresach są te same dane, różnią się tylko sposobem sortowania. Słupki nie sumują się do 100% bo odrzuciłem z wykresu głosy nieważne i niegłosujących

Oczywiście niemal wszyscy wyborcy Andrzeja Dudy zagłosowała ponownie na niego, a niemal wszyscy wyborcy Bronisława Komorowskiego zagłosowali na niego drugi raz.

Większość wyborców Magdaleny Ogórek,  Pawła Kukiza i Janusza Palikota w drugiej turze poszła głosować na Bronisława Komorowskiego. Większość wyborców pozostałych kandydatów wolało Andrzeja Dudę.

A jak rozeszli się wyborcy Pawła Kukiza w poszczególnych województwach?
Bardzo różnie. Nie ma jednego profilu "wyborcy Kukiza". Od "byle nie Duda" w Wielkopolsce do "byle nie Komor" na Podkarpaciu.

Obraz przepływu głosów oddanych na Janusza Korwina-Mikke pokazuje jeszcze większe różnice regionalne.


Na kolejnym wykresie na poziomej osi pokazuję różnicę pomiędzy wynikami obu kandydatów z drugiej i pierwszej tury.
Po lewej stronie pionowej kreski jest pusto. W bardzo niewielkiej liczbie lokali wyborczych kandydaci stracili poparcie w stosunku do pierwszej tury - Komorowski w 559 lokalach, a Duda 279.

Andrzej Duda wygrał te wybory i wkrótce zostanie zaprzysiężony. Jak wyglądała wielkość jego przewagi nad rywalem w obu turach wyborów?
Chmura jest rozciągnięta w kierunku poniżej przekątnej - w poziomą stronę rosnącej przewagi w II turze. Andrzej Duda w II turze zyskał więcej głosów niż Bronisław Komorowski

Przejdźmy do pozostałych kandydatów z pierwszej tury. Oto skrzyżowanie wyniku Pawła Kukiza z pierwszej tury z rezultatami obu kandydatów z drugiej tury.
Podobny wykres dla osiągnięć Magdaleny Ogórek:
I Janusz Korwin-Mikke:
Pozostali kandydaci nie mieli większego znaczenia.

To jak było z wyborcami Pawła Kukiza?
W lokalach, w których w drugiej turze przewagę miał Komorowski wcześniej Kukiz miał poparcie na poziomie ok 10%.

A czy są różnice pomiędzy miastem i wsią?
Na wsi głosowano na niego znacznie rzadziej, a głosy w drugiej turze częściej szły do Andrzeja Dudy. W gminach miejskich w drugiej turze głosowano na Bronisława Komorowskiego w tych samych lokalach, w których wcześniej Kukiz osiągał średnio 10% poparcia.

Rzućmy okiem na poszczególne województwa:
Różnice są bardzo duże. W niektórych województwach Andrzej Duda tracił poparcie wraz z rosnącym poparciem dla Kukiza, a w innych (śląskie, łódzkie) w ogóle nie miało to znaczenia.

2 komentarze:

 1. Wyniki liczenia przepływów metodą VTR wyglądają co najmniej dziwnie. Wiersze w tabelce nie sumują się do 100% (a chyba powinny?), a same wyniki różnią się czasem znacznie od tych z exit-polla IPSOSa. Nie mam dostępu do artykułu opisującego metodę więc nie znam założeń modelu, ale raczej bardziej wierzyłbym pomiarom bezpośrednim, nawet jeśli są to odpowiedzi z ankiety. Z drugiej strony wykresy zdają się potwierdzać, że poparcie Kukiza, Ogórek i JKM rośnie wraz z poparciem Komorowskiego w II turze, ale pewnie jest to spowodowane innymi profilami poparcia Dudy i Komorowskiego - Duda miał wiele "swoich" obwodów, Komorowski nie. Na wykresie "różnica w 2. turze vs Kukiz" nie widać za to żadnego wyraźnego trendu. Ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Wyniki liczenia przepływów metodą VTR wyglądają co najmniej dziwnie. Wiersze w tabelce nie sumują się do 100% (a chyba powinny?)"

  Powinny być zbliżone do 100%, jednak dla kandydatów w rodzaju panów Brauna, Wilka, Kowalskiego i Tanajno nie ma wystarczającej informacji żeby to lepiej oszacować.Traktuję te liczby jako dolne ograniczenie.

  VTR nie optymalizuje tak agresywnie jak by zrobiło to np. programowanie liniowe. Naiwne programowanie liniowe dało mi wynik bardzo dokładny, ale intuicyjnie nonsensowny.

  Exit poll wykonany przed lokalami wyborczymi nie mógł podać informacji z ostatniej kolumny tabelki - o tych, którzy nie poszli głosować w II turze.

  OdpowiedzUsuń