piątek, 22 maja 2015

Wybory prezydenckie - ostatni sondaż i przepływy elektoratu

Tuż przed rozpoczęciem soboty pod znakiem idiotycznej "ciszy wyborczej" poznaliśmy wyniki ostatnich sondaży.

Można się z nich dowiedzieć tylko tego, że rezultat wyborów jest nieznany, a poparcie dla obu kandydatów wyrównane. Jak będzie naprawdę - dowiemy się po weekendzie :).

Razem z wynikami ostatniego sondażu dla TVN wykonanego przez MillwardBrown opublikowano ciekawe informacje o tym jak teraz zagłosują pytani wyborcy poszczególnych kandydatów z pierwszej tury. Niestety sposób prezentacji jest fatalny:
Zgodnie z badaniem na Andrzeja Dudę chciałoby oddać swój głos 94,3 proc. tych, którzy poparli go w pierwszej turze, 3,3 proc. tych, którzy głosowali wcześniej na Bronisława Komorowskiego, 62,9 proc. byłych wyborców Pawła Kukiza(...)
A zamiast takiej prozy wystarczyłaby po prostu tabelka:


Przeliczając te procenty na głosy z pierwszej tury dostaniemy następujący wynik:


Andrzej Duda ma największe szanse na wygraną pod warunkiem, że do drugiej tury wyborów pójdą ci sami wyborcy, którzy głosowali w pierwszej turze.

Przed pierwszą turą wyborów prezydenckich "Fakt" napisał o tajnym sondażu dla SLD:
Sensacyjny sondaż wewnętrzny przeprowadzony dla SLD, do którego dotarł portal niezależna.pl obu najważniejszym rywalom daje po 36 proc. poparcia!
To było bardzo trafne. Żaden z publicznych sondaży przed pierwszą turą nie pokazywał remisu. Niestety dalej jest wielkie potknięcie.
Pozostali kandydaci według sondażu SLD uzyskali: Paweł Kukiz – 8 proc.(...) 
Jeśli wierzyć w tajne sondaże przed drugą turą, to tym razem "Fakt" również o nich donosi:
Z najnowszego wewnętrznego sondażu PO wynika, że prezydent Bronisław Komorowski (63 l.) ma niewiele ponad punkt przewagi nad kandydatem PiS Andrzejem Dudą (43l.). Wynik: 46 do 44,9. W badaniu dla PiS prezydent ma 47,5 proc. poparcia, a kandydat PiS – 46,1.
(A jeśli za nazwiskiem pojawia się wiek, to wiadomo, że to  cytat z "Faktu").

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz