wtorek, 1 lipca 2014

Podsumowanie czerwca

Oto wyniki modelu zatrzymane w czasie na dzień ostatniego sondażu w czerwcu: 2014-06-28. Do modelu wchodzą wyłącznie sondaże dotyczące wyborów na Sejm.

Techniczny opis modelu można znaleźć tutaj. Przedstawiane niżej liczby dotyczą poparcia w grupie osób zdecydowanych co do pójścia na wybory i jednocześnie zdecydowanych na ugrupowanie, na które chcą głosować. Model ma za zadanie usunąć z wyników poszczególnych sondaży błąd wynikający z systematycznego obciążenia wyników danej pracowni dla danej partii.

Zacznijmy od wykresu z wynikami historycznymi - od momentu nieco przed poprzednimi wyborami aż do dnia ostatniego znanego sondażu.

Szare linie to kanały, w których na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie dla danej partii. Pionowa linia wyznacza dzień poprzednich wyborów parlamentarnych.
W ostatnim miesiącu widać odbicie PiS, spadek PO, dalszy spadek SLD, absolutny brak zmian dla PSL oraz ciągły wzrost KNP, które już dogoniło SLD. Czas pokaże, jak sytuacja rozwinie się dalej.

Oto wyniki na dzień ostatniego sondażu:

Liczby po prawej stronie to średnia wartość poparcia, liczby w nawiasach, to przedział, w którym na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie danej partii.

Prognozowane wyniki na ostatni dzień miesiąca pokazywałyby te same wartości średnie, tylko z szerszymi przedziałami ufności, czyli z większą niepewnością.

Wykres poniżej obrazuje średni rozrzut pomiędzy wynikami danej sondażowni, a wynikami zagregowanego modelu. Można z niego np. odczytać, że ewybory.eu średnio podaje zawyżony wynik dla TR i zaniżony dla PO.

Ta sama informacja w bardziej konkretnej formie. Kolorowe pola oznaczają wartości na 95% różne od zera.

Inaczej: wyniki podawane przez ewybory.eu podają poparcie dla TR średnio większe o 4 punkty procentowe od poparcia z modelu.

Patrząc na wiersze tabeli widzimy, że żadna z pracowni nie ustrzegła się przed podawaniem obciążonych wyników, chociaż rezultat TNS wygląda najlepiej - podaje nieobciążony rezultat dla czterech z siedmiu ugrupowań. Z drugiej strony, przy wynikach TNS warto pamiętać o wyniku PO średnio zawyżonym o 4 punkty procentowe.

Spoglądając na kolumny widać, że największa zgodność (najwięcej szarych pól - wartości nieodróżnialnych od zera) pomiędzy pracowniami panuje przy podawaniu wyników PiS oraz SLD.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz