czwartek, 13 czerwca 2013

Sondaż TNS 2013-06-12

Nowy sondaż TNS dla TVP Info (edit. moja pomyłka, dane dla TVP Info pojawiły się wczoraj). Najważniejszą informacją podawaną w tytułach jest "rekordowe 7 punktów przewagi PiS nad PO". Może i 7 punktów jest rekordowe, ale sam fakt bezspornej przewagi już nie powinien nikogo z czytelników tego bloga dziwić.

Tak wyglądają zwykłe słupki. Podano wielkość próby (969) oraz dane o frekwencji.


Trzy ugrupowania z najmniejszym poparciem mają w dostępnych wynikach równo po 2%. Byłoby ciekawe poznać chociaż jedną cyfrę wyniku więcej.

Oto wynik mojej analizy:

Kluczowe informacje:
 • PiS przed PO na 98%
 • SLD na pewno w Sejmie, na pewno z wynikiem lepszym niż Ruch Palikota i gorszym niż PO
 • Ruch Palikota w parlamencie na 84%, ale na 91% z wynikiem lepszym od PSL
 • PSL w Sejmie na 15%
 • pozostałe: KNP, PJN, SP bez szans na pokonanie progu wyborczego

2 komentarze:

 1. Fantastyczny blog! Gdyby była taka możliwość to chciałbym zapytać czy masz może w planach jakieś nowe funkcjonalności do wykresów? Chodzi mi głównie o nałożenie korekty na daną sondażownie wg sondażów przedwyborczych i realnego wyniku partii politycznych podczas wyborów. Przykład HOMO HOMINI - sondaż 2 dni przed wyborami PO 32 (wybory 39) PIS 30 (30)SLD 12 (8) PSL 8 (8) RP 6 (10)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za pomysł. Takie porównanie rozrzutu ostatnich sondaży przed wyborami z faktycznym wynikiem mogłoby ujawnić jaki problem z błędem systematycznym mają pracownie.

  Tak, będę starał się wprowadzać zmiany, tak, aby te wykresy przestały być smutno-statyczne i pozwalały na przynajmniej dwie najciekawsze interakcje: porównanie pomiędzy pracowniami i ukazanie trendu.

  OdpowiedzUsuń