wtorek, 11 czerwca 2013

Sondaż Homo Homini dla Rzeczpospolitej 2013-06-07

Po krótkiej przerwie bez żadnych nowych wyników mamy sondaż Homo Homini dla Rzeczpospolitej. Sondaż bardzo skąpy w wyniki... był do czasu, aż nie dowiedziałem się o kanale @InstytutHH na Twitterze. Tam podano dokładne wyniki - co do jednej ankiety.

Tak wygląda wynik z informacji prasowej - ja widziałem to na onet.pl oraz ewybory.eu:
Wiemy tylko tyle, ile widać na wykresie, to że do sumy 100% brakuje aż 15 punktów procentowych oraz znamy wielkość próby - 1100 osób. Nie wiemy ile osób chce iść na wybory, ile jest niezdecydowanych, jaki był wynik partii tuż pod progiem wyborczym. Szkoda.

A tak wygląda wynik z dokładnych rezultatów. Wiemy, że próba wyniosła 1100 osób, z czego 517 podało odpowiedź. Pomijając pozostałych wiem, że były tam 53 osoby, z czego 40 niezdecydowanych. Brawo!
Co więcej, nie popełniamy błędu zaokrąglenia i widzimy, że PSL jest nieco przed Ruchem Palikota:


Moja analiza pierwotnie wyglądałaby tak:
Kluczowe informacje:
  • PiS przed PO na 71%
  • RP i PSL w Sejmie na 81%
Nudy!

Teraz wiem więcej i mogę przedstawić taki obraz:
Kluczowe informacje:

  • PiS przed PO na 73%
  • PSL w Sejmie na 87%, na 77% z wynikiem lepszym niż Ruch Palikota
  • Ruch Palikota ma 50% szans na wejście do parlamentu
  • SP i KNP nie wchodzą do Sejmu

1 komentarz:

  1. MHHH WYBORCY PiSu to 1/4-1/3 wszystkich POlaków, wyborcy PO to jak narazie według tychże sondazy 1/4. razem mamy ok.55% do tego dochodzi SLD- 1/10 oraz RP, PSL, SOLIDARNA POLSKA ponad 1/10. WYNIK=75% to gdzie pozostali polacy w takim razie,a no wiem to są właśnie wyborcy Platformy, którzy "na chwilę" od niej odeszli. I mohę zrobić autorowi tego bloga nadzieję, że wrócą. Wrócą z wyższymi podatkami i cenami- coś za coś, ale lepiej psioczyć na PIS, ZE NIC NIE ZROBI...

    OdpowiedzUsuń