środa, 5 lutego 2014

Podsumowanie stycznia

Wkrótce zacznie się runda sondaży wykonywanych w lutym, a tymczasem spójrzmy na wyniki modelu zatrzymane w czasie na końcu stycznia.

Techniczny opis modelu można znaleźć tutaj. Przedstawiane niżej liczby dotyczą poparcia w grupie osób zdecydowanych co do pójścia na wybory i jednocześnie zdecydowanych na ugrupowanie, na które chcą głosować.

Ostatni ogłoszony sondaż został wykonany 2013-01-26 i przedstawię stan wg wyniku modelu zasilonego danymi od lipca 2010 aż do tego dnia.

Zacznijmy od wykresu z wynikami historycznymi - od momentu nieco przed poprzednimi wyborami aż do dnia ostatniego znanego sondażu.


Szare linie to kanały, w których na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie dla danej partii. Pionowa linia wyznacza dzień poprzednich wyborów parlamentarnych.

Powolny spadek notowań PiS trwający od połowy sierpnia w tej chwili jest co najmniej zatrzymany, jeśli nie odwrócony. Widać też, że notowania PO w tym czasie nie rosły, ani też drastycznie nie malały. 

Musiałbym bardzo zmrużyć oczy, aby powiedzieć, że poparcie dla SLD rośnie, choć jest większe niż rok temu.

Oto wyniki na dzień ostatniego sondażu:
Liczby po prawej stronie to średnia wartość poparcia, liczby w nawiasach, to przedział, w którym na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie danej partii.

Do Sejmu wejdą niemal na pewno cztery partie, a piątą być może (na 54%) będzie Twój Ruch (Palikota).
Jak rozumieć te 54%? Gdybym chciał się założyć o to, czy TR wejdzie do Sejmu (twierdząc, że wejdzie), to żądałbym kursu co najmniej 1,85zł za każdą moją postawioną złotówkę. Dla porównania: gdyby zakład dotyczył wejścia PSL do Sejmu, żądałbym co najmniej 1,04zł za każdą moją złotówkę.

Wykres poniżej obrazuje średni rozrzut pomiędzy wynikami danej sondażowni, a wynikami zagregowanego modelu. Można z niego np. odczytać, że ewybory.eu średnio podaje zawyżony wynik dla TR i zaniżony dla PO.
Ta sama informacja bardziej konkretnie (kolorowe pola oznaczają wartości na 95% różne od zera):


Inaczej: wyniki podawane przez ewybory.eu podają poparcie dla TR średnio większe o 4 punkty procentowe od poparcia z modelu.

Patrząc na wiersze tabeli widzimy, że żadna z sondażowni nie ustrzegła się przed podawaniem obciążonych wyników. Najgorzej pod tym względem wyglądają wyniki ewybory.eu, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę w jaki sposób są tam wykonywane sondaże.

Spoglądając na kolumny rzuca się w oczy informacja o tym, że wyniki PiS są trafnie podawane przez niemal wszystkie pracownie.

1 komentarz:

  1. i już ruszyły lutowe sondaże ;) http://sondaz.wp.pl/kat,60878,wid,16381557,wiadomosc.html

    OdpowiedzUsuń