piątek, 23 października 2015

Trendy (9)

Zgodnie z obietnicą przedstawiam zaktualizowane informacje o trendach sondażowych każdego z ugrupowań.

Zebrałem wyniki 601 sondaży od połowy lipca 2010 do 22. października 2015. Przedstawię je tutaj jako serię wykresów.

Dane są ujednolicone i sprowadzone do odsetka zdecydowanych wyborców. Są więc to liczby porównywalne z rzeczywistym wynikiem wyborów z października 2011.

Na każdym z wykresów chmura kolorowych punktów to wyniki pojedynczych sondaży z poszczególnych pracowni. Szara pozioma linia to wynik z ostatnich wyborów na Sejm, szara pionowa linia to data tych wyborów, a pozioma turkusowa linia to 5% próg wyborczy.

Czarna linia to pewnego rodzaju uśrednienie, które ma wygładzić dane i zobrazować trend. Ta linia nie może jednak służyć do prognoz, ponieważ do znalezienia jej poziomu w każdym punkcie brane są wartości z całego otoczenia danego punktu - również z przyszłości.

Najpierw ogólny obraz:
Zbliżenie na okres od maja 2015:


Wartość dla PiS to suma poparcia PiS, Polski Razem oraz Solidarnej Polski. Wartość dla ZL to suma poparcia SLD i Twojego Ruchu/Ruchu PalikotaNastępnie zbliżenia na poszczególne partie.

PO

Na początku 2014 zaczęło się odbicie, ale po wyborach prezydenckich nastąpiło gwałtowne załamanie, po którym nie ma już ratunku.


PiS

W ostatnim czasie w końcu PiS udało się dorównać do szczytu notowań z końca 2013r.


ZL

Notowania SLD i TR spadały jednostanjnie przez dwa lata, aby w ostatnim czasie, już podczas kampanii wyborczej nastąpiło odbicie. Czy to wystarczy do pokonania progu 8%? Zobaczymy.


PSL


Zawsze w pobliżu progu, ale bardzo stabilnie,


KORWiN

Znowu puka od spodu w próg wyborczy


Kukiz

Ziuuuuuu, wielkie szanse już poza zasięgiem ręki, ale prawdopodobnie do wzięcia jest mniejsza szansa.

Nowoczesna.pl

Najprawdopodobniej ponad progiem 5%, ale jednocześnie wydaje się, że kogo mieli do siebie przekonać, to już przekonali i o dalszy wzrost będzie trudno.

1 komentarz:

  1. Naprawdę bardzo przydatna rzecz przed dniem jutrzejszym! :)

    Jeden malutki wniosek formalny: na wykresie zbiorczym przydałaby się kreska na poziomie 0. Bez niej wizualnie małe partie wyglądają, jakby miały większe poparcie niż w rzeczywistości.

    OdpowiedzUsuń