piątek, 6 lutego 2015

Podsumowanie stycznia i zmiany

Z powodów osobistych mój wolny czas stał się bardzo ograniczony i nie będę już publikował analiz pojedynczych sondaży. Nadal będą aktualizowane wyniki modelu, comiesięczne podsumowania oraz trendy.

W zamian pojawiło się tutaj narzędzie Analizator, za pomocą którego każdy może wybrać sobie interesujące go badania i sprawdzić wynik analizy poszczególnych sondaży. To narzędzie będę sukcesywnie rozwijał.

Oto wyniki modelu zatrzymane w czasie na dzień ostatniego sondażu w styczniu: 2014-01-31. Do modelu wchodzą wyłącznie sondaże dotyczące wyborów na Sejm.

Techniczny opis modelu można znaleźć tutaj. Przedstawiane niżej liczby dotyczą poparcia w grupie osób zdecydowanych co do pójścia na wybory i jednocześnie zdecydowanych na ugrupowanie, na które chcą głosować. Model ma za zadanie usunąć z wyników poszczególnych sondaży błąd wynikający z systematycznego obciążenia wyników danej pracowni dla danej partii.

Zacznijmy od wykresu z wynikami historycznymi - od momentu nieco przed poprzednimi wyborami aż do dnia ostatniego znanego sondażu.

Szare linie to kanały, w których na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie dla danej partii. Pionowa linia wyznacza dzień poprzednich wyborów parlamentarnych.

Widać, że w ostatnim miesiącu PiS (PiS+PR+RP) tracił, PO zyskała, a KNP nadal spada po trafieniu na opór na koniec wakacji. Czas pokaże, jak sytuacja rozwinie się dalej.

Wyniki odfiltrowane z szumu wyglądają tak:

Oto wyniki na dzień ostatniego sondażu:

Liczby po prawej stronie to średnia wartość poparcia, liczby w nawiasach, to przedział, w którym na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie danej partii.

Prognozowane wyniki na ostatni dzień miesiąca pokazywałyby te same wartości średnie, tylko z szerszymi przedziałami ufności, czyli z większą niepewnością.

Wykres poniżej obrazuje średni rozrzut pomiędzy wynikami danej sondażowni, a wynikami zagregowanego modelu. Można z niego np. odczytać, że ewybory.eu średnio podaje zawyżony wynik dla TR i zaniżony dla PO.

Ta sama informacja w bardziej konkretnej formie. Kolorowe pola oznaczają wartości na 95% różne od zera.

Inaczej: wyniki podawane przez ewybory.eu podają poparcie dla TR średnio większe o 4 punkty procentowe od poparcia z modelu.

Patrząc na wiersze tabeli widzimy, że całkiem wiarygodnie wyglądają wyniki podawane dla większości partii przez TNS oraz MillwardBrown (SMG/KRC).

Spoglądając na kolumny widać, że największa zgodność (najwięcej szarych pól - wartości nieodróżnialnych od zera) pomiędzy pracowniami panuje obecnie przy podawaniu wyników PiS oraz SLD.

2 komentarze:

  1. Widać wyraźnie, jak dotowany przez rząd CBOS faworyzuje PO. Kiedy będzie brany pod uwagę KORWiN?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyniki KORWiNa notuję, dodam do wyników jak tylko znajdę kilka godzin na uporządkowanie narzędzi.

    OdpowiedzUsuń