poniedziałek, 19 maja 2014

Minął rok

Minął dokładnie rok od utworzenia tego bloga i pierwszego wpisu. To było dla mnie ciekawe doświadczenie i będę je kontynuował co najmniej do następnych wyborów parlamentarnych.

Przygotowywałem się do uruchomienia takiego projektu od jesieni 2012. Zbierałem dane i zastanawiałem się, jak inaczej można prezentować niepewność sondaży. Mimo wszystko nie doceniłem tego, ile czasu zajmuje prowadzenie takiej działalności. Z tego względu musiałem póki co zrezygnować z dodania tutaj stałej części edukacyjnej o statystyce, sondażach i matematyce eksperymentalnej. Mam jeszcze kilka pomysłów, które chciałbym tutaj zrealizować, jednak bardzo ogranicza mnie czas, który mogę na to przeznaczyć.

Najważniejszym sukcesem jest to, że pomimo zajęć związanych z pracą i wychowywaniem małego dziecka konsekwentnie i regularnie publikuję tu wieczorami nowe wpisy. Drugim osiągnięciem, z którego jestem bardzo zadowolony, to opracowanie pierwszego modelu, który szacuje realne poparcie dla partii politycznych po usunięciu systematycznego "efektu sondażowni".

Mam nadzieję, że model pokaże swoją siłę w październiku przyszłego roku. Jestem ciekawy, co z tego wyniknie i czy model oparty na samych sondażach i błądzeniu losowym okaże się równie silny jak prognozy wyborcze i exit polls.

3 komentarze:

  1. Nowy GFK http://www.gfk.com/pl/news-and-events/press-room/press-releases/strony/zachowania-i-preferencje-wyborcze-polakow-w-maju.aspx

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny blog, zaglądam regularnie od kilku miesięcy, mam nadzieję, że wytrwa Pan w prowadzeniu bloga i po wyborach. :) Bardzo jestem ciekaw jak dobrze ostateczne wyniki wyborów pokryją się z modelem, aż szkoda, że wybory do europarlamentu są zbyt oderwane od wyborów do sejmu i nie dadzą żadnego sensownego potwierdzenia/obalenia dotychczasowych wyników. Niemniej, sam na pewno je chętnie porównam.
    Życzę większej ilości czasu, bo z przyjemnością poczytałbym tutaj więcej. :)

    OdpowiedzUsuń