wtorek, 1 kwietnia 2014

Podsumowanie marca

Oto wyniki modelu zatrzymane w czasie na dzień ostatniego sondażu w marcu: 2014-03-22. Do modelu wchodzą wyłącznie sondaże dotyczące wyborów na Sejm.

Techniczny opis modelu można znaleźć tutaj. Przedstawiane niżej liczby dotyczą poparcia w grupie osób zdecydowanych co do pójścia na wybory i jednocześnie zdecydowanych na ugrupowanie, na które chcą głosować.

Zacznijmy od wykresu z wynikami historycznymi - od momentu nieco przed poprzednimi wyborami aż do dnia ostatniego znanego sondażu.
Szare linie to kanały, w których na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie dla danej partii. Pionowa linia wyznacza dzień poprzednich wyborów parlamentarnych.

W ostatnim miesiącu widać stagnację PiS, wybicie PO i spadek SLD. Czas pokaże, jak sytuacja rozwinie się dalej.

Oto wyniki na dzień ostatniego sondażu:

Liczby po prawej stronie to średnia wartość poparcia, liczby w nawiasach, to przedział, w którym na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie danej partii.

Wyniki na ostatni dzień w miesiącu pokazywałyby te same wartości średnie, tylko z szerszymi przedziałami ufności, czyli z większą niepewnością.

Wykres poniżej obrazuje średni rozrzut pomiędzy wynikami danej sondażowni, a wynikami zagregowanego modelu. Można z niego np. odczytać, że ewybory.eu średnio podaje zawyżony wynik dla TR i zaniżony dla PO.

Ta sama informacja bardziej konkretnie (kolorowe pola oznaczają wartości na 95% różne od zera):


Inaczej: wyniki podawane przez ewybory.eu podają poparcie dla TR średnio większe o 4 punkty procentowe od poparcia z modelu.

Patrząc na wiersze tabeli widzimy, że żadna z sondażowni nie ustrzegła się przed podawaniem obciążonych wyników. Najgorzej pod tym względem wyglądają wyniki z portalu ewybory.eu, które są istotnie obciążone dla każdej z partii.

Spoglądając na kolumny widać, że największa zgodność pomiędzy pracowniami panuje przy podawaniu wyników SLD oraz PiS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz