poniedziałek, 20 stycznia 2014

Sondaż Estymator dla Newsweeka 2014-01-16

Poprzedni sondaż pracowni Estymator dla Newsweeka został opublikowany w grudniu i nie zajmowałem się nim osobno (dodałem jednak do bazy modelu). Wówczas nie było wiadomo, czy te wyniki będą regularnie publikowane.

Dziś pojawiły się wyniki kolejnego sondażu tej pracowni. Sondażu ciekawego, bo pokazującego PO jako lidera. Sondaż wykonano w dniach 15-16. stycznia na próbie 1200 osób - 800 wywiadów w próbie telefonicznej, a 400 wywiadów "metodą wywiadów ankieterskich w miejscach publicznych".W tym momencie powinna się zapalić wszystkim żółta lampka ostrzegawcza. Zaczepianie przechodniów na ulicy nie jest metodą na wynik reprezentatywny dla całej populacji. Można zaczepiać ludzi w niedzielę pod kościołem, można zaczepiać kibiców po meczu siatkówki (albo inną grupę po meczu piłki nożnej), można też pytać pod barem w sobotę. Wpływ wyboru metody sondażu ulicznego łatwo widać w tabelce na końcu raportu z modelu nr 1 dla obciążenia wyników pochodzących z ewybory.eu, które średnio niedoszacowuje wynik PO na 4 punkty procentowe i przeszacowuje TR z podobną wartością.

Tutaj tą metodą wykonano 1/3 próby.

Drugim ostrzeżeniem jest wykres, jakim zostały umajone te wyniki na stronie Newsweeka:
Jest spore prawdopodobieństwo, że ktoś, kto dopuścił to wynaturzenie do publikacji nie ma pojęcia o swojej pracy. Czegoś tak brzydkiego nie robi nawet Excel 2003 z domyślnymi ustawieniami. Usterki, które tu widzę:

 • efekt 3D powoduje, że odczytanie wysokości słupków ze skali jest niemal niemożliwe - skoro wielkości trzeba odczytać z liczbowych etykiet, to po co mi wykres
 • z prawej strony wisi sobie samotny turkusowy kwadracik legendy bez żadnego opisu
 • etykiety PiS i PSL spuszczone niżej, prawdopodobnie z powodu zbyt długiej nazwy ugrupowania Gowina - może gdyby usunąć pustą legendę, to byłoby więcej miejsca w poziomie?
Wynik mojej analizy:
Kluczowe informacje:
 • PO jest na 72% przed PiS
 • PSL na pewno w Sejmie, prawie na pewno z wynikiem lepszym od PR
 • Polska Razem (Gowina) ma 70% szans na wejście do parlamentu, prawie na pewno z wynikiem lepszym od TR
 • Twój Ruch (Palikota) ma jedną szansę na sto na ponowne zasiadanie w Sejmie, na 95% ich wynik byłby lepszy od KNP
Oto zmiany w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca:
Wzrost poparcia dla PO oraz spadek TR są statystycznie istotne na poziomie 95%. Tzn. mamy 95% pewność, że różnica miesiąc do miesiąca jest inna niż zero. Jeszcze inaczej: jest mniej niż jedna szansa na 20, że poparcie dla PO lub poparcie dla TR nie zmieniło się od zeszłego miesiąca.

Czy przewaga PO w tym sondażu to "polityczny przełom"? Zobaczmy na ile to prawdopodobne:
Kluczowe obserwacje:
 • w obu sondażach na 95% nie ma lidera
 • w najnowszym sondażu mamy 95% pewność, że różnica pomiędzy PiS, a PO wynosi od 7 punktów przewagi PO do 4 punktów przewagi PiS
Wniosek: w tej chwili nie można rozstrzygnąć. Tylko trudno byłoby zacząć artykuł od takiego stwierdzenia. Aktualny wynik modelu nr 1 (jeszcze bez aktualizacji o ten sondaż) mówi, że na 97% liderem jest PiS.


2 komentarze:

 1. Dzisiaj dwa zupełnie różne od tego sondaże:

  TNS Polska

  PiS 32 (+4), PO 22 (-1), SLD 10, PSL 4, TR 3, PRJG 2, KNP 2, SP 1
  frekwencja 54%


  Homo Homini dla WP

  PiS 29 (bz), PO 23 (-1), SLD 13, PSL 6, TR 5, PRJG 3, KNP 2, SP 2

  Zatem chyba zatrzymana została tendencja odrabiania strat przez PO względem PiS.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wczesną informację o tym, że już są dane Homo Homini - będę mógł coś pokazać, jak przez noc przemielą się wszystkie wyniki.

  OdpowiedzUsuń