piątek, 31 maja 2013

Sondaż ewybory.pl 2013-05-31

Najnowszy sondaż wykonany przez portal ewybory.pl.

Nie wiem, czy to problem ze zbieraniem odpowiedzi, czy z prezentacją wyników, ale metodologia odbiega od pozostałych sondaży. Mamy prezentowane wyniki tylko osób chcących głosować i tylko zdecydowanych.

W tej chwili na portalu nie pojawiają się już odnośniki do plików ze szczegółowymi wynikami.
Kiedy jeszcze były ujawniane (np. w lutym), to można było się dowiedzieć, że z całej próby 2000 osób wszyscy byli zdecydowani iść głosować i wiedzieli na jaką partię.

Jeśli ten warunek ("chcę iść głosować i wiem na jaką partię") jest rzeczywiście kryterium przeprowadzenia wywiadu i dołączenia odpowiedzi do zbioru wyników, to próba już nie jest reprezentatywna, a te wyniki są obciążone w stosunku do innych pracowni. Nie twiedzę, że to źle. Inaczej mówiąc: ewybory.pl raportuje coś innego, niż pozostałe sondażownie.

Spróbujemy dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej w następnych wpisach z analizami porównawczymi.


Kluczowe informacje:

  • PiS przed PO na 100% (to zaokrąglona liczba - te punkty, gdzie wąsy zachodzą na siebie to pojedyncze obserwacje ze 100000 symulacji)
  • SLD i Ruch Palikota w Sejmie na 100%
  • PSL na 63% ponad progiem wyborczym

1 komentarz:

  1. Uważam jednocześnie, że aktualizowanie wyników sondaży jest bezsensowne, bo teraz PIS prowadzi (cieszę się), a przed wyborami PLATFORMA ZGADA SIĘ Z BRONKIEM ALBO Z SLD I PUSZCZĄ W MEDIA PLOTĘ TYPU "KACZYŃSKI NIE PŁĄCI PODATKÓW" albo "PIS-POLECIELI I SPADLI"

    OdpowiedzUsuń