Aktualny wynik modelu nr 1


Rezultat z dnia: 2015-10-22 (data ostatniego sondażu)

Tutaj jest techniczny opis modelu. Model ma za zadanie usunąć z wyników poszczególnych sondaży błąd wynikający z systematycznego obciążenia wyników danej pracowni dla danej partii.

Wszystkie wartości procentowe to poparcie wśród grupy wyborców zdecydowanych na udział w wyborach i zdecydowanych na popierane ugrupowanie.

Wyniki historyczne:

Szare linie to przedziały, w których na 95% znajduje się wynik danej partii. Pionowa linia wyznacza dzień wyborów na Sejm w październiku 2011. W tym dniu wyniki każdej z partii zbiegają się do jej poparcia w oficjalnych wynikach.

Wyniki odfiltrowane z szumu wyglądają tak:

Wynik na dzień ostatniego sondażu:

Liczby po prawej stronie to średnie poparcie wśród zdecydowanych wyborców. Liczby w nawiasach to końce przedziału, w którym na 95% znajduje się rzeczywiste poparcie dla danej partii.

Oszacowanie średniego obciążenia wyników z każdej z pracowni w formie tabeli ze średnimi. Kolorem oznaczone są przypadki, które na 95% są różne od zera. 

Jak to odczytać: np. średnio wyniki z CBOS zawyżają poparcie dla PO o 5 punktów procentowych, liczonych jako odsetek zdecydowanych osób.

Zastrzeżenie co do powyżej tabelki:
Należy zwrócić uwagę, że rezultat w powyższej tabeli absolutnie nie może być używany jako uzasadnienie tezy, że któraś z pracowni robi sondaże z "wynikami na zamówienie". Tego rodzaju obciążenie można wyjaśnić bez uciekania się do nieetycznych motywów: np. niereprezentatywny dobór próby do badania, dostępność bazy adresowej, sposób zadawania pytań, metoda wykonywania sondażu, problem z dotarciem do ankietowanych, odmowy udzielenia wywiadu, itd.
Dlaczego w tych wynikach nie ma nic o "Partii Kukiza", "KORWiN" ani Nowoczesnej.pl?
Ten model dobrze radzi sobie tylko w sytuacji, gdy znany jest przynajmniej jeden punkt zaczepienia z przeszłości - faktyczny wynik wyborczy, pozbawiony niepewności. Te ugrupowania są nowe i model nie jest w stanie oszacować dla nich sensownie ograniczonej niepewności obciążeń pracowni.

8 komentarzy:

  1. A może zrobi pan symulację wyborczą do PE z uwzględnieniem niezdecydowanych, zdaje się, że Gfk podawało szacowany rozkład głosów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. GFK publikuje swoje raporty w fantastycznie profesjonalnej formie i chwała im za to:
      http://www.gfk.com/pl/news-and-events/press-room/press-releases/Strony/default.aspx

      W notach do wyników sondaży wyborczych można znaleźć informację, o tym, że niezdecydowanym przypisywane są ugrupowania na podstawie ich cech społeczno-demograficznych. Podejrzewam tutaj płeć, wiek, region, wykształcenie i dochody.

      Ja sam nie mam dostępu do żadnych surowych danych i nie jestem w stanie czegoś takiego przeprowadzić.

      Usuń
  2. warto by może było dać też podziałkę z prawej strony w tym wykresie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pewną uwagę, a raczej pomysł. Mianowice na głównym wykresie można by było zaznaczyć jakieś kluczowe wydarzenia w polityce. Myślę że pomogło by to wielu osobą w zorientowaniu się skąd spadki czy wzrosty. Wiem że nie taki jest cel tego badania, dlatego można by było to dołożyć jako osobny wykres.

    OdpowiedzUsuń
  4. Za pół roku nikt nie będzie pamiętał kiedy dokładnie wypłynęły taśmy grozy? :)

    Takie kalendarium jest przy wynikach http://wybory.millwardbrown.com/

    Sam nie czuję się na siłach, żeby to prowadzić i oceniać co jest istotne, a co nie. Ściągnięcie z MillwardBrown ich listy pewnie jest możliwe, a umieszczenie tego na wykresie wymagałoby dodania pewnej interaktywności (która bardzo by się przydała).

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy aktualizacja? ;(

    OdpowiedzUsuń